Choď na obsah Choď na menu
 


Letná škola inštruktorov

 

Pred dvomi rokmi sme sa zúčastnili medzinárodného letného tábora mladých hasičov v Jánskych Kúpeľoch v Čechách. Očarení zážitkami sme sa tam chceli pred rokom opäť vrátiť, ale už sme mali viac ako 15 rokov. Vedúca tábora Jitka Fabiánová nám ale ponúkla inú možnosť, a to zúčastniť sa letnej školy inštruktorov. To sme využili a tento rok sme sa opäť vrátili do školy.

 

Škola trvala dva týždne a bola určená pre mladých ľudí od 15 - 26 rokov. Jej hlavným cieľom bolo naučiť týchto mladých ľudí ako viesť najmenších z radov hasičov, správne sa zachovať v krízových situáciach, napr. pri dopravnej nehode - poskytnutie prvej pomoci, pri požiari - evakuácia ľudí, hasenie ohňa.

Doobeda sme v laviciach učebne získavali veľa užitočných informácií po stránke teoretickej a po obede sme to ihneď vyskúšali prakticky. Po večeri sme si osvojovali návyky slušného správania a základy spoločenského tanca.

Súčasťou výučby bolo aj správne prežitie v lese. Tu sme strávili tri dni. Po príchode do lesa sme si museli urobiť stan, ohnisko - oheň nesmel zhasnúť aj keď pršalo, WC, jamu na biologický odpad a rôzne veci, ktoré k tomu patria. Plnili sme rôzne "odborky", ako je kronikár, preventivár, kuchár a rôzne iné. Pre stravu chodili spojky na bicykloch a zároveň prinášali správy, ktoré boli zašifrované a my sme ich museli rozriešiť. Boli to tri prekrásne dni, ktoré nás naučili, ako v lese prežiť.

Tieto dva týždne sme zavŕšili maturitou a získali sme hodnosti inštruktorov a vedúcich. Vyvrcholením maturity bol maturitný večierok, tance a zábava.

Škoda, že na Slovensku to nemôžeme využiť, nakoľko to u nás nie je platné. Ale aj napriek tomu domov sme sa vracali šťastní, s dobrým pocitom, že sme sa niečo naučili, nabrali kondičku a popritom sme prežili mnoho krásnych chvíľ a nadviazali nové priateľstvá.

 

Katarína Uhrinová a hasičky z Odorína